Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Su Bayisi Nasıl Açılır?

Küresel iklim krizi derinleştikçe su bayiliği çok daha değerli bir iş kolu haline geliyor. Su bayiliği açarken nelere dikkat etmelisiniz?

Su, insanlığın önemli kaynağıdır. Su olmadan insanlar yaşamını sürdürmesi oldukça zordur. Özellikle de temiz suya olan ihtiyaç her zaman fazladır. Suyun yaşantımızda etkisini inkar edemeyiz. Ve konu içme suyu olduğunda her şey daha çok değişir.

Günümüzde insanların neredeyse yüzde yüzü içme suyu kullanmaktadır. Bunun en büyük nedeni musluk sularının yeteri kadar kaliteli olmamasıdır. Peki bu sektörü daha önce düşündünüz mü? Yani su bayisi nasıl açılır? Fikri kafanıza gelmiş miydi? Şimdi bu konu üzerinde biraz daha detaylara bakalım.

Ülkemizin hangi şehrine giderseniz gidin her yerde içme suyu tüketilir. Musluk suyunu normal yemeklerde dahi kullanmayan pek çok insan vardır. İçme suyunun kaliteli ve sağlıklı olmasından dolayı insanlar tercih etmektedir. İçme suyu, 2000 senesinden sonra insanlar tarafından yoğun şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde de halen kullanım oranı oldukça yüksektir. Su bayisi açmak ihtiyaçlar düşünüldüğü zaman mantıklı bir seçenektir.

İnsanların suya olan ihtiyacından dolayı böyle bir sektörün iş yapması reeldir. Eğer doğru planlama ve iş sahası oluşturulduğunda su bayiliği açmak ekmek kapsı olacaktır. Doğru adımlar atıldığı sürece kazanç belli bir miktarda olacaktır. Şimdi isterseniz kurulum maliyeti, lokasyon önemi ve kar marjı konularına bakalım.

 

Su Bayisi Kurulum Maliyeti

Su bayisi açmanın maliyeti iki farklı şekilde hesaplanmaktadır. Bir tanesinde kendi isminizle bir şirket açabilirsiniz. Diğer ise franchise mantığı ile iş yeri açılabilir. Bana göre ikinci seçenek daha mantıklı. Çünkü insanlar isim yapmış suları tercih etmektedir. Daha önce adını hiç duymadığı bir marka için ödeme yapmak istemez. Örnek verecek olursak, yeni bir girişimci X su markası çıkarsın. Diğer kişi de yıllardır adını duyurmuş markanın sularını satsın. Elbette burada bilindik marka daha çok satış yapacaktır.

Franchise mantığı ile bir su bayisi açmak isteyenler minimum 30 bin lirayı gözden çıkarmalıdır. Ancak daha bilindik bir markanın bayiliğini almak isterseniz fiyat 120 bin Türk Lirası’na kadar çıkabilmektedir. Diğer sektörleri kıyasladığımızda ortalama bir fiyat olduğunu söyleyebiliriz.

 

Su Bayisi Açarken Lokasyonun Önemi

Su bayisinin lokasyonu iyi yerde olmalıdır. Tercih ederken evlere ulaşımı kolay olabilecek yerler seçilmelidir. Su dağıtım hizmeti vereceğiniz düşündüğümüzde ev ve iş yerlerine yakın olması önemlidir. Ana caddeler yerine ara sokaklar ve mahalle araları konum olarak yeterli olacaktır. Dükkanda bulunan motosiklet ve arabaların ulaşımını kolaylaştırmak için önü açık dükkanlarda tercih edilmelidir.

 

Su Bayisi Kar Marjı

Su bayisi için harcadığınız parayı kazanmak kısa sürede gerçekleşebilir. Kurulum maliyeti için ortaya koyduğunuz sermaye kar marjı ile kendini amorti edecektir. Franchise şeklinde aldığınız bayilikle yüzde 100 ve yüzde 300 gibi karları görebilmek mümkündür. Tüm işler yolunda gittiğinde aylık 30 ile 50 bin arasında ciro yapabilmek mümkündür. Net kalacak olan para ise 10 – 30 bin TL arasında olmaktadır.

 

Neden Su Bayisi Açmalıyım?

Su bayiliği herkesin yapabileceği bir meslek. Su bayisi açmak günümüzde halen revaçta. Sektörün pek zorluğu olmadığı için hesap kitap işlerinden anlayan ve ticaret yapabilen herkes açabilir.

 

Sonuç

Su bayisi açmak maliyet olarak normal seviyede diyebiliriz. Az sermaye ile yapılabilecek işler arasında gösterilmektedir. Yeni açılacak dükkanın tanıtımını yapmak ve kampanya oluşturmak satışların daha çabuk olmasını sağlar.

Yeni açılan bir dükkanın bilinmesi için kampanya düzenlenmelidir. 1 damacana suyun yanında 12’li 0,5 litre su hediye edilebilir. Ev ve iş yerlerine broşür dağıtarak dükkanın bilinirliği artar. Bu sayede işleyen bir dükkana sahip olursunuz. İyi bir franchise markası seçtiğinizde de kazancınız güzel olur.


 

Su Bayisi Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans