Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Taksi Durağı Nasıl Açılır?

Taksi durağı açarken en önemli faktör lokasyon seçimidir. Taksi durağı kuruluş maliyeti, kar beklentileri hakkında bilgiler veriliyor.


Prosedürleri bilmek ve iyi bir yönetici olmak başlı başlına bir sanat gibi. Açtığınız şirketi işletebilmek önemli olduğu kadar, insanlar arasında düzeni de kurmak gerekli. Bu da ancak iyi bir yöneticilik vasfına sahip kişilerin yapabileceği bir iş. Kısacası taksi durağı açma illa bir tecrübe gerektirmez. Ancak daha önceden taksici olarak çalışan ve birden fazla kişinin yönetiminde bulunanlar için daha kolay olacaktır.

Taksi, ülkemizde özellikle de çalışanların sıklıkla tercih ettiği bir ulaşım çeşidi. Çalışanlardan hariç, havalimanına gitmek için ya da herhangi bir yerden bir yere seyahat etmenin konforlu ve kolay yolu. Türkiye’de taksi kullanımı oldukça fazla ve bu kullanım dönem dönem artmaktadır. Bu yüzden bu işe girecek olan girişimcileri iyi bir sektör bekleyebilir. Elbette planlar doğru yapılırsa. Peki taksi durağı nasıl açılır?

Taksi durağı açmaya karar verdikten sonra yapmanız gereken ilk işlem talebi ölçmenizdir. Yaşadığınız şehirde ya da bölgede insanların ne kadar taksiye ihtiyaçları var. Şehir nüfusunun fazlalığı da işinizle doğru orantılı olacaktır. Eğer bunları düşündüyseniz ikinci aşamaya geçilebilir.

Taksi durağı için yer belirlenir. Ve bu yer de yol genişliği en az 7 m olmalıdır. Eğer bir cep yok ise bu genişlik 9.20 m şeklinde yapılmalıdır. Alanın tamamına ise en az 4 taksi park edebilmelidir. Bunlara ek olarak yönetimin yapılacağı ufak bir büro olmalıdır. Taksi durağı olduğuna ait bir levhanın bulundurulması gereklidir.

 

Taksi Durağı Kurulum Maliyeti

Taksi durağı açmanın sizler için bir de maliyet boyutu var. Yukarıda saydığımız ve daha birçok şartlarla taksi durağına sahip olabilirsiniz. Ancak belli bir maliyetle bunların hepsi mümkündür. Taksi durağı kurulum maliyeti, resmi işlem ve o zamanın şartlarına göre değişkenlik gösterebilir.

Bir taksi durağının kaba taslak sizlere maliyet 200 bin liradır. Ortalama tüm giderleri düşündüğümüzde bu giderler 250 ile 300 bin lirayı da bulabilmektedir. Eğer iyi bir iş stratejisi uygularsanız harcadığınız parayı kısa sürede geri kazanabilirsiniz.


Taksi Durağında Lokasyonun Önemi

Taksi durağı için seçeceğiniz lokasyon kazanca doğrudan etki yapar. Taksicilerin kazanması demek durağında kazanması anlamına gelir. Bu yüzden taksi durağını seçerken iyi bir konum tespit edilmelidir. Yer araştırması yapılmalı ve acele karar verilmemelidir. Talebin fazla olduğu lokasyonlar tercih edilmelidir.


Taksi Durağında Kar Marjı

Taksi durağında kar marjı genellikle araç başı şeklinde hesaplanmaktadır. Durağa kayıt olan her taksici, işletmeye belli bir para vermektedir. Taksi durağı da bu şekilde bir gelir elde etmektedir. Taksi durağı sabit bir gelir elde edebildiği gibi işin yoğunluğuna göre de kazancını arttırabilir.


Neden Taksi Durağı Açmalıyım

İyi bir yönetici iseniz ve ticari anlamda daha önce bir geçmişiniz varsa açabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirde ya da bölgede taksi durağına ihtiyaç olduğunu düşünüyorsanız yeni işletme sahibi olmak için daha fazla beklemeyin.

 

Sonuç

Taksi durağı açmak günümüzde halen popülerliğini koruyor. Özellikle de büyük ve yoğun şehirlerde oluşan talebi karşılamak adına taksi durağı işletmeciliğine başlayabilirsiniz. Kurulum maliyetini göz önünde bulundurarak iyi bir planlama yapılmalı. Araştırma ve çevrenin talebine göre hareket edilmelidir. Sonuçta da böyle bir gereksinim varsa açılabilir.


 

Taksi Durağı Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans