Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Tavuk çiftliği işi karlı mıdır? Neden Tavuk çiftliği işi kurmalıyım? Tavuk çiftliği işinde fırsatlar nelerdir?


Hayvancılığın bitip bitmemesi konusunda tartışmalar sürerken birçok yeni işletmeninde başarı sağladığı bilinmektedir. Bugünkü konumuz ise, tavuk çiftliği nasıl kurulur? Tavuk çiftliği kurmak kolay mı? Çabuk çiftliği kurarken herhangi bir destek ya da yardım alabilmek mümkün mü? Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Tavukçuluk sektörü ülkemizde geniş bir pazara sahip. Sadece yurt içinde değil yurt dışında da tavuk ve türevleri satışı yapılabilmektedir. Planla ve programlı ilerleyen bir işletme sahibi sadece iç piyasaya değil, aynı zamanda dışarıya da tavuk ürünlerini satabilmektedir. Ciddi bir pazar payının olduğunu söyleyebiliriz. Ancak herkes talebin fazla olmasından dolayı tavukçuluk işine girişmektedir. Bu yüzden sektörü iyi okumak ve insanların ihtiyaçlarına doğru karşılık verebilmek önemlidir.

Tavuk çiftliği kurmak isteyenler öncelikle bu işi yapan kişilerle bizzat görüşmelidir. Olumlu ve olumsuz yanları tecrübeli kişilerden öğrenilmelidir. Bu önemli ölçüde yol gösterici olacaktır. Ayrıca daha önce köy hayatı yaşamamış biri için koşulların zor olduğu bilinmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Sadece zorlu koşullar göz önünde bulundurulmamalıdır. Tarla ve hayvancılık işi ile uğraşmak da önemlidir. Hiç uğraşmamış kişi için süreç kolay geçmeyecektir. Ve bu işin önemli kısmını kendiniz yaptığınız zaman kazanç sağlayabilirsiniz. İşler büyüdükten sonra işçi çalıştırmak doğru olur.

 

Tavuk Çiftliği Kurulum Maliyeti

Tavuk çiftliğinin kurulum maliyeti değişkenlik gösterir. Tesis kurulumu, tavukların sayısı, araba, ekipman gibi giderler hesaplanmalıdır. Ancak önceliğiniz tesisin büyüklüğü olmalıdır. Ne kadar büyüklükte bir tesis olacağına karar vermelisiniz. Küçük, orta ya da büyük ölçekli bir tavuk çiftliği maliyeti doğrudan etkiler. Bu işlerle daha önce hiç uğraşmamış biri için az bir sermaye ile başlamak en mantıklısıdır. Hatta sadece köyünüzün bahçesinde yaparak başlanabilir.

İşi bilenler için ise, tavuk çiftliği açmak daha cazip gelecektir. Daha büyük bir tesis kazancı da etkiler. Ayrıca devletin ve bankaların sağladığı kredilerde bulunmaktadır. Bir üretim tesisi kurmak için projeniz varsa bunu sunabilirsiniz. Aynı zamanda devlet dönem dönem hibe ödemesi de yapmaktadır. Bunun takibi de yapılabilir. Normal bir tavuk çiftliğinin maliyeti minimum 20 ile 30 bin lira arasında. İşletme büyüdükçe fiyatlar 100 ile 200 bin TL’ye kadar çıkmaktadır.

 

Tavuk Çiftliği İçin Lokasyonun Önemi

Tavuk çiftliği için lokasyonda doğru adım atılmalıdır. Eğer kendi köyünüzde yapmıyorsanız seçilecek alanlar şehir merkezlerine yakın olmalıdır. Araba ile gelip gitmesi kolay olacak ve kötü hava koşullarında yolu kapanmayacak bölgeler tercih edilmelidir. Hafif eğimli ve önü açık araziler seçim yaparken kriteriniz olabilir. Ana yola bakan konumda iyi bir belirleme olur. Yol üzeri geçiş yapan pek çok kişi tarlanızdan direkt yumurta satın alabilir.

 

Tavuk Çiftliğinde Kar Marjı

Tavuk çiftliği kurmak fikrinin en güzel yanında kar marjı. Tavuk ve türevleri ülkemizde oldukça fazla tüketilmektedir. Bu yüzden iyi bir planlama yaptığınız taktirde kazançlı olursunuz. Özellikle de direkt tüketiciye satarsanız kar oranı daha da artar. En düşük karınız 3 bin en yüksek ise 20 bin liraya kadar çıkabilmektedir.

 

Neden Tavuk Çiftliği Açmalıyım

Köy hayatı yaşamak isteyenler tavuk çiftliği açmak işine girişebilir. Daha önce köy işlerinde uğraşanlar için avantajlı olabilir. Kendi işinin patronu olmak için uygundur.

 

Sonuç

Tavuk çiftliği kurmak isteyenler dikkat etmelidir. Tavukların birçok özelliği bilinmelidir. Hasta olduğunda nasıl davranmak gerektiğinden tutunda yemlenmesine kadar her ince detay düşünülmelidir. Bu yüzden bu işi bilen daha çabuk adapte olacaktır.

 

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans