Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Terzi Dükkanı Nasıl Açılır?

El zanaatı günümüzde halen kıymeti olan mesleklerin başında. El becerisi olan ve bunu işe döken pek çok işi için iş kurulumu 2022 yılında da geçerlidir. Terzicilik de bunların başında gelir. Terzi dükkanı açmak 2022 yılında da yapılabilecek mesleklerden biridir.

El zanaatı günümüzde halen kıymeti olan mesleklerin başında. El becerisi olan ve bunu işe döken pek çok işi için iş kurulumu 2022 yılında da geçerlidir. Terzicilik de bunların başında gelir. Terzi dükkanı açmak 2022 yılında da yapılabilecek mesleklerden biridir.

Dikiş dikmeyi seviyorsanız, onunla ilgili bir işi yönetmek gibisi yoktur. Bir terzi dükkanı açmak hayalinizi gerçekleştirmeye yardımcı olur. Kıyafetleri dikmek veya kendi başınıza değiştirmek ve sizin için yapacak diğer çalışanları yönetmek, kendi işini kurmak ve sevdiği bir şeyi yapmaya devam etmek isteyen herkes için iyi bir iş fikridir.

Günümüzde çoğu kadın kendi başına bir şeyler yapmak istiyor. Amaç, biraz para kazanmak ve bazı verimli işlerde yer almaktır. Kurumsal bir işi olmayanlar veya herhangi bir firmada çalışmayanlar, evde veya yakındaki alışveriş kompleksinde bir tür iş kurmayı tercih ediyor. Ailesine bakması gereken bir kadın, bir tür ev tabanlı işe başlayabilir. Bunun içinde iyi bir fikir olarak, evde bir terzi dükkanı açmak değerlendirilir.

Bir dikiş dükkanı için fırsatlar, gelin kıyafetleri, ısmarlama takım elbise, parti elbiseleri veya sadece elbise kostümleri konusunda uzmanlaşmış genel ve özel terzi dükkanlarını içerir. Güzel nakışlarla çocuk elbiseleri yapımında uzmanlaşabilir veya erkekler için özel pantolonlar hazırlayabilirsiniz.

Kadın segmenti, terzi dükkanı için ana pazardır. Kadınlar, kişiye özel ve bedene oturan giysiler giymeyi severler. Bir alışveriş merkezinden veya çarşıdan çok sayıda hazır giyim alırlar. Ama yepyeni kumaşı değiştirecek birine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, genellikle değişiklik veya kişiye özel giysiler için terziye gelirler. Terzi dükkanı nasıl açılır ve diğer adımlar nelerdir? Gelin hep birlikte bakalım.

Kurulum Maliyeti

Bir terzi dükkanı için en az bir adet siyah başlı tek iğne kilit dikiş makinesine ve bir adet 3 iplikli overlok makinesine ihtiyacınız vardır. Kenar bitirme için bir geçmeli makine kullanılır. Dilerseniz endüstriyel dikiş makinelerine de yatırım yapabilirsiniz. Kurulum maliyeti ayrıca aşağıdaki materyalleri içerir:

 • Kumaş kesmek için makas
 • İşaretlemek için tebeşir,
 • Ölçekler ve eğriler,
 • Ölçüm bandı,
 • Desen kağıdı,
 • İğneler
 • Dikiş açacağı
 • İş yardımcıları - kenar baskı ve piko dikiş için özel baskı ayağı gibi.
 • Hammadde gereksinim (İplikler ve sarf malzemeleri)
 • Bazı askılar, raflar ve stantlar
 • Elektrikli ütü

Terzi açmanın kurulum maliyeti yukarıdaki materyalleri saydığımızda ortalama 120 bin TL ile 300 bin TL harcayarak açılabilir.

Gerekli Belgeler

Terzi dükkanı açmak için gerekli olan işletme belgeleridir. Ayrıca kadın girişimci olarak iş yeri açacaklar hibe ve daha fazla destekten yararlanabilir. Bunun için ilgili kurumlardan bilgi alabilirsiniz. Ancak genellikle fotoğraf, kimlik fotokopisi ve ikametgah gibi belgelerin yanınızda olması avantaj sağlar.

Lokasyonun Önemi

Konum, herhangi bir işletmenin başarısındaki ana belirleyicilerden biri olabilir. Bir terzi dükkanı veya giyim tadilat mağazası en iyi yerleşim bölgesinde olmalıdır. Çoğunlukla ticari ofislerin bulunduğu bir bölgedeyseniz, müşteri bulmakta zorlanabilirsiniz. Kadınların yoğun olduğu bir alışveriş merkeziniz varsa, burası en iyi yer olabilir. Fakat burada kira ücretleri de göz önüne alınmalıdır.

Kar Marjı

Terzi mağazası açmak iyi bir kar ile tamamlanır. Büyük çoğunluğu el işçiliği olduğu için kar oranları yüksektir. Sadece ilk kurulumda sermaye parası zorlayacaktır. Ancak sonrasında yeteri bir kazanç sağlamak mümkün. Net bir kazanç bölgeden ve yoğunluğa göre değişir. Kazanç 4 bin ile 20 bin arasında değişebilir.

Neden Açmalıyım

Bölgenize bir terzi dükkanı açmadan önce, kaç rakibiniz olduğunu öğrenmek akıllıca bir harekettir. Şehrinizdeki rakiplerin bir listesini oluşturmanız gereklidir. Rekabetin az olduğu yerde açmak mantıklı olacaktır.

Sonuç

 Terzi dükkanı açmak için birden fazla yöntemi de kullanmalısınız. Başkalarına hizmetlerinizden bahsetmeniz gerekir. Bunun için esnek afişler yazdırın ve evinizin ana kapısında sergileyin. Mümkün olan her yerde banner reklamlarınızı koyun, böylece insanlar sizin varlığınızı görebilir. Bir toplumda yaşıyorsanız, basılı faturaları/broşürleri kapıdan kapıya dağıtarak kendinizi tanıtabilirsiniz.

Hizmetlerinizi Facebook sayfanızda pazarlayabilirsiniz. Ayrıca, bir Whatsapp grubu oluşturun ve herhangi bir teklif veriyorsanız veya satacak ürünleriniz varsa zaman zaman mesaj gönderin.


 

Terzi Dükkanı Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans