Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Tesisatçı Nasıl Açılır?

Tesisatçı açarken nelere dikkat edilmeli? Tesisatçı açmanın maliyetleri nelerdir? Tesisat işinde kar marjları nasıldır?

Tesisatçı dükkanı açmak isteyen kişiler, açılış şartları hakkında araştırmalar yapıyor. Rekabet şartlarının yoğun olduğu bir meslek olması gözlerden kaçmıyor. Piyasayı dikkatle incelemenizi öneriyoruz. Ön hazırlık yapmadan, rakiplerinizi tanımadan, fiyatlandırma politikalarını öğrenmeden, tüketici talebini incelemeden, yeni bir işletmeye para yatırmak doğru bir tutum olmaz.

Küçük bir sıhhi tesisat dükkanı açabileceğiniz gibi hedefleriniz çok daha büyük olabilir. Büyük bir dükkan açmak için iyi bir sermayeye sahip olmak ya da bir yatırımcı ile anlaşmak gerekir.

Piyasada tekel olmayı başarırsanız, hayal ettiğiniz paraları kazanabilirsiniz. Küçük ya da büyük bir işletme olsun para yatıracağınız için tesisat atölyesinin uzun vadeli çalışmasını hedeflemelisiniz. Bir tesisatçı dükkanı açmak için özel izin ya da lisans almak zorunda değilsiniz. Bu sebeple de dükkan açılış işlemlerinizin çok uzun sürdüğü söylenemez. Ancak, nitelikli personel almak, ekipman almak, tedarikçilerle tüm sorunları çözmek ve kazancınızın iyi olacağı bir yer bulmak için çaba sarf etmek zorundasınız. Bir tesisatçı ortalama 4-6 ayda açılabilir. Tesisat dükkânı açmak isteyen bir kişi ilk olarak gerekli olan belediyeden alınacak ruhsat çalışmasını tamamlamalıdır. Bunun için kimlik fotokopisi, tapu fotokopisi, yapı kulanım izin kağıdı, fotoğraf, vergi levhası gibi evraklara ihtiyaç duyulur. Tesisat dükkânı açmak isteyen kişinin üniversite ya da bu bölüm ile ilgili bir liseden mezun olması gerekir. Kişi bu şartları taşımaması halinde herhangi bir lise mezuniyeti ve bu alan ile ilgili bir sertifika sahibi olması beklenir.

 

Tesisatçı Kurulum Maliyeti

Herkes yaptığı isten kazanç elde etmek ister. Bir anlamda geleceğe yatırım yapmak olan işyeri açmak, kısa ya da uzun vadede iyi getiriler sağlamalıdır. Getirisi yüksek olan meslek guruplarından biri de su ve elektrik, doğalgaz tesisatçılığıdır. Yaptıkları işlere bakıldığı zaman bu kişilerin oldukça çeşitli çalışma alanına sahip olduğu görülür. Ev, iş yeri, kamu kurumları ve daha pek çok alana çekilmesi gereken su ve doğal gaz işlemlerini yapmaktadır. Kombi, şofben, kalorifer kazanı gibi birçok elektronik alet kurulumu ya da tamiratı ile de ilgilenirler. Dolayısı ile bu meslek oldukça kazançlıdır. Bu meslekle uğraşan kişi sayısının az olması da bu işten elde edilen gelirin çok olmasını sağlar. Bir tesisatçının kurulması çeşitli kalemlerin yerine getirilmesi ile sağlanır. Kurulum maliyeti kalemlerini inceleyelim. Tesisat dükkanının açılacağı yerin kirası, gelir vergisi, varsa yanında çalıştıracağı kişinin giderleri, tesisat çalışmalarında kullanacağı tüm ekipmanın maliyeti. Hepsi toplandığında küçük bir tesisat dükkanın açılış maliyeti 50.000 TL ile 80.000 TL arasında değişiklik gösterir. Bu rakam lokasyona göre, çalışan kişi sayısına ve ekipman çeşitliliğine göre çok daha fazla rakamlara çıkabilir.

 

Tesisatçı Kar Marjı

Tesisatçı açmak kar marjı en yüksek olan işlerden biridir. Öncelikle tesisatçılık emek ağırlıklı bir iş olduğu için yapılan işin zorluğuna göre bir ücret uygulaması vardır. Ayrıca kullanılacak ya da değiştirilecek parçaların da çeşitli maliyetleri vardır. Profesyonel bir tesisatçı tüm gerekli malzemeleri ihtiyaç anında kullanılmak üzere sürekli dükkanında muhafaza eder. Her tesisatçının basınçlı borular, PVC, polietilen, bağlantı parçaları ve kelepçeler diğer küçük eşyalar, banyo, musluk, mutfak lavabo ve klozet için malzemeler, contalar, hortum gibi malzemeler mutlaka dükkanında yer almalıdır. Bu meslekte az sayıda profesyonelin olması kazancın da yüksek olmasını sağlar.

 

Neden Tesisatçı  Açmalıyım?

Bir tesisatçı dükkanı açmanın en büyük avantajlarından biri hatta ilki kar marjının yüksek olmasıdır. Bu alanda almış olduğunuz bir eğitiminiz varsa aynı zamanda yeterli sermayeye de sahipseniz dükkan açmamanız için bir neden yok diyebiliriz. Yapılan iş sizi kısa sürede istediğiniz yerlere getirebilir. Zamanla aranan tesisatçılar içinde yerinizi alabilirsiniz.

 

Sonuç

Bir tesisatçı yaptığı tüm çalışmalarda bilgilerini kullanarak çok dikkatli bir şekilde çalışmalıdır. Bu yaptıkları işlerin en büyük gereklerindendir. Bir tesisatçının çalıştığı alanla ilgili tüm eğitimlerini tamamlamış olması gerekir. Tesisatçılıkta en önemli nokta yapılan işin tehlikeli bir iş olduğunun göz önünde bulundurulması gerektiğidir. Büyük bir dikkat ve özenle çalışılması gerekmektedir. Yapılacak çalışma bazen karşı tarafı bekletemeyecek kadar önemli olabilir. Isınma ve sıcak su gibi hayati ihtiyaçlar her zaman acil müdahale gerektirebilir. Bu nedenle de tesisatçının randevu saatine özenli davranması gerekir.

 

 

 

 

Tesisatçı Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans