Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Waffle Dükkanı Nasıl Açılır?

Waffle dükkanı açmayı düşünüyorsunuz? Nereden başlamalı, waffle dükkanı açarken nelere dikkat etmelisin?

Yazılımda Öne Çıkan Markalar

Subbbbbbbbwo

hibyazilim2

 türkiyenin ilk hybrıd otomasyon sistemi 1 1

Türkiye’de geleneksel tatlıların yerini artık yenileri alıyor. İnsanlar bazen yeni lezzetleri arıyor. Bu sayede farklı damak tatları ortaya çıkıyor. Hatta geleneksel olarak üretilen birçok tatlı çeşidi artık bizlere farklı şekilde sunuluyor. Bunlardan birisi de lokma tatlısı. Ancak biz bu sefer farklı bir lezzete yelken açacağız.

Aslında birçoğumuzun bildiği bu lezzet ile ilgili işletme sahibi olmanın yollarını bakacağız. Evet bu yazımızın konusu waffle. Waffle dükkanı nasıl açılır? Sorusuna yanıt ararken aynı zamanda sektörün genel tablosuna inceleyeceğiz.

Waffle Planet®

Waffle’ın kökeni Belçika’dan çıkmadır. Birçok insan Amerika’ya özgü bir tat olarak bilebilir. Ancak ilk çıkış yeri Avrupa’dır. Daha sonrasında ise farklı farklı çeşitleri yapılarak insanlara sunulmuştur. Tatlının orjinalinde waffle ekmeğinin yanında meyvelerle sunulur. Fakat zamanla değişim göstererek meyveler waffle ekmeğinin içinde yer almıştır. Bu da Amerikan usulü olmuştur.

Ülkemizde de waffle ‘’İstanbul Waffle’’ olarak çıkmıştır. Amerikan Waffle’ına bazı yönleri ile benzemektedir. 2000’li yıllardan sonra adını sıkça duyduğumuz waffle asıl patlamasını, 2010 ve 2012 yıllarından sonra yapmıştır. Günümüzde halen popülerliğini sürdürmektedir.

Waffle dükkanı açmak isteyenler ölü bir sektöre girmeyeceğini bilsinler. Önü muazzam açık demek ütopik olsa da önü kapalı bir meslek olduğunu da söyleyemeyiz. Ancak ilk çıktığı zamanlar kadar sıklıkla tüketilmemektedir. Birçoğumuz Abbas Waffle’ı biliriz. Waffle’ın çok popüler olduğu zamanda ciddi işler yaptı. Şu anda iş muhakkak yapıyordur. Ancak en büyük kazancı ilk çıktığı zamanlarda yakaladı.

 

Waffle Dükkanı Kurulum Maliyeti

Waffle dükkanı kurulum maliyeti yerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu işi yapanlara sorduğumuzda 25 bin liraya açanda var, 100 bin liraya kadar masraf yapanda. Net bir rakam söylemek sizleri yanıltabilir. Ancak belirleyeceğiniz konsepte göre 40 bin ile 150 bin lira arasında bir bütçe ayırmanız gerekecektir.

Şayet bayilik almak isteseniz bu fiyatların üstüne bir de isim hakkı parası vermelisiniz. Firmadan firmaya değişen isim hakkı ortalama 20 bin ile 100 bin lirayı bulabilir. Ancak bayilik aldığınızda da müşteri potansiyeliniz biraz daha fazla olabilir. Bütçenize göre bayilik sistemi de değerlendirilebilir.

 

Waffle Dükkanı İçin Lokasyonun Önemi

Waffle standart tatlılara benzemez. Yani bir lokanta ya da restoranın yanında açayım, insanlar yemek sonrası waffle yesin düşüncesine kapılmayın. Çünkü waffle da bir yemek gibidir. İnsanın karnını tam doyurmaz. Ancak iyi bir atıştırmalıktır. Bu yüzden lokasyon seçimi için restoran hamlesi yanlış olabilir. Ayakta servis edeceğiniz için büyük dükkanlara da gerek yoktur. Bu yüzden AVM’lerde orta kullanım alanlarının bulunduğu bir yerde stant açmak mantıklı olabilir. Hem masraf azalır. Hem AVM gibi bir yerde iş yapma olacağınız olur.

Normal bir dükkan kiralamak için gençlerin ve öğrencilerin daha sık kullandığı yerler tercih edilebilir. Cafelerin olduğu sokaklarda böyle bir mekan yok ise açmak mantıklı olacaktır.

 

Waffle Dükkanı Kar Marjı Nedir?

Waffle dükkanı açmak iyi bir gelir kapısı demektir, diyebiliriz. Eğer ciddi bir potansiyeli olan bir yerde iş yaparsanız, rahatlıkla 15 – 20 bin lira arasında aylık ciro yakalayabilirsiniz. Dönem dönem fazla tercih edilmesiyle 30 bin liraya kadar çıkma imkanınızda olur. Ancak seyrekleşen durumlarda 5 bin liraya kadar düşme ihtimalini göz önünde bulundurun.

 

Neden Waffle Dükkanı Açmalıyım?

Genç girişimci iseniz ve yeniliklere açık biriyseniz waffle dükkanı açmalısınız. Daha çok genç potansiyelin tercih ettiğini lezzetle ancak genç girişimciler uğraşabilir. Dinamik ve bu işte koşturabilecek kişilerin tercih etmesi daha doğru olur.

 

Sonuç

Waffle dükkanı açmak fikri şimdiye kadar söylediklerimizle cazip gelmiş olabilir. Ancak şu 3 kural sizler için kıstas olsun.

  • Waffle’ın lezzeti
  • Meyvelerin taze olması
  • Zamanında servis

Bu işi yapacaksınız belli bir lezzeti tutturmanız gerekir. Kendimden örnek vereyim. Birçoğunuza garip gelecektir ama Malatya’da yediğim Waffle’ın tadını hiçbir yerde bulamadım. Ve Malatya’ya her gittiğimde muhakkak yerim. Elbette başka iyi yapan yerlerde vardır ancak bana denk gelmedi. İşte lezzet yakaladığınız taktirde vazgeçilmez olabilirsiniz.

 

Waffle Dükkanı Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans