Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Yabancı Dil Okulu Nasıl Açılır?

Yabancı dil okulu açarken nelere dikkat edilmeli? Yabancı dil okulu için lokasyon seçiminin önemi nedir? Yabancı dil okulunda kar marjı nedir?

Yabancı dil öğrenmek günümüzde neredeyse zorunlu bir hale geldi. Genci yaşlısı fark etmeksizin her kesimden insan dil öğreniyor ya da dil biliyor. “Bir dil bir lisan” sözü oldukça yerinde söylenmiştir. Çünkü dil bilmek sosyal ve iş hayatının artık bir parçası.

Evrensel dilleri konuşabilmek çoğu insan için önemli. Bizler bu yazıda dil öğrenmenin faydalarını anlatmayacağız. Bizim konumuzda yabancı dil okulu açmak isteyenlere tavsiyeler yer alacak. Yabancı dil okulu nasıl açılır? Sorusuna yanıt bulacağız. Ve bu işe nasıl başlanacağını sizlerle paylaşacağız.

Günümüzde çoğu aile çocukların küçük yaştan itibaren dil öğrenmesini istiyor. Erken başlayan bu serüven sayesinde daha gelişkin bir altyapı oluyor. Nereye giderseniz gidin bir dil okulu muhakkak bulursunuz. Ancak bazı yerlerde yeteri kadar dil okulu da yoktur. Gerçekleşen arzı siz karşılamak istemez misiniz? Yabancı dil okulu, eğitim alanında yapılabilecek en mantıklı iş sahasıdır. Çünkü insanlar tarafından her dönem revaç vardır.

Yabancı dil okulları bir trende bağlı değildir. Sürekli yeni kişiler gelerek süre gelen bir eğitim sistemidir. Yani bir grup öğrenip bıraktıktan sonra yerine bir başkası gelmektedir. Bu yüzden bir insan sirkülasyonu yaşandığını söyleyebiliriz. Ancak bir yabancı dil okulu kurmak için bazı kuralları yerine getirmek gerekir.

Yabancı dil kursları, Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine tabiidir. Özel Kurs Yönetmeliği için neler uygulanıyorsa yabancı dil kursu içinde geçerlidir. Yabancı dil merkezi için;

  • Dilekçe formu
  • Binanın yerleşim planı
  • Kursun açılacak olan binanın sağlam olduğuna dair belge, yangın mevzuatlarına uygun olması
  • TCK’nın 53. maddesine göre herhangi bir suçunun bulunmadığına dair yazılı kağıt
  • Öğretim programı, haftalık ders çizelgesi gibi konuların taslağı
  • Yönetici ve çalışanlar için çalışma izin teklifi
  • Milli eğitim müdürlüğü tarafından onaylanmış ana sözleşme

Gibi pek çok evrak ve belge işlemleri dil kursu açarken istenmektedir. Yine de güncel bilgi için gerekli kurumlara danışmak da fayda vardır.

 

Yabancı Dil Okulu Kurulum Maliyeti

Yabancı dil okulu açmanın maliyeti biraz fazladır. İyi bir sermaye ile yabancı dil okulu işletilmelidir. Ayrıca her ihtimali göz önünde bulundurarak 6 aylık bir para kenarda tutulmalıdır. Öğretmen giderleri, binanın kiralanması, derslikler gibi pek çok unsur maliyetin içinde hesaplanır. Aynı zamanda aylık sabit giderlerinin de olacağı unutulmamalıdır.

Eğitim merkezinin büyüklüğüne göre ortalama bir maliyet çıkarılabilir. Öğretmen ve dersliklerin sayısına göre en az 250 bin lira bir sermaye gerekir.

 

Yabancı Dil Okulu İçin Lokasyonun Önemi

Bir eğitim açtığınız zaman şehrin merkezi seçilmelidir. Öğrencilerin yoğun yaşadığı konumlarda yine yabancı dil okulu iş yapar. Kolay ulaşılır olması ve göz önünde bulunması bireylerin daha çok tercih etmesini sağlar.

 

Yabancı Dil Okulunda Kar Marjı

Dil okullardan kar marjı senelik olarak belirlenir. Öğrenciler, kursa genellikle senelik kayıt olurlar. Örneğin bir öğrencinin senelik kayıt işlemi 1000 TL ile 1500 TL arasındadır. 100 kişi kayıt yaptığı zaman brüt kazanç ortaya çıkar. Giderleri çıkardığınızda net kazancınız sizi olur.

 

Neden Yabancı Dil Okulu Açmalıyım

Bulunduğunuz bölgede böyle bir ihtiyaç varsa açmalısınız. Özellikle de öğrenci yoğunluğunun fazla olduğu şehirlerde yabancı dil kursu açmak fikri iyi olabilir.

Sonuç

Yabancı dil kursu açmak sermayesi olan girişimciler için bir fırsat. Günümüzde halen popülerliğini koruyan bu eğitim alanında sizlere de yer var. Unutmadan marka ve isim haline gelmiş özel dil okullarından da bayilik alabilirsiniz. Bu sayede daha çabuk talep görürsünüz. İsim hakkınız kullanacağınız için belki belli bir ücret ödemeniz gerekir. Ancak kazancınız da o derece fazla olacağını unutmayın.


 

Yabancı Dil Okulu Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans