Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Yayınevi Nasıl Açılır?

Yayınevi açmayı düşünüyorsunuz; özel bir iş konusu... Yayınevi açarken hangi kriterleri değerlendirmelisiniz? Yayınevi kuruluş maliyeti ve yayınevi için kar marjı ne düzeydedir?

İnsanın sevdiği ve benimsediği işi yapması çok önemli. İster çalışan olun ister bir işletme sahibi olun sevdiğiniz işi yaptığınız zaman hiç çalışmış gibi olmazsınız. Bu bir mecazi söylem olsa da insanlar sevdiği işi yaptığı zaman fazla yorulmaz ve daha verimli bir iş ortaya çıkarır. Bu ise kanıtlanmış bir gerçektir. Yayınevi nasıl açılır, yazımıza başlamadan önce severek yapabileceğiniz bir iş olduğunu söylemek isterim.

Kitap okumayı seven ve kitaplarla aşırı derece haşır neşir olan birisi için bir yayınevi dükkanı açmak oldukça eğlenceli olacaktır. Bu yüzden yayınevi gibi bir işletme sahibi olmak isteyenler genellikle bu işi sevdikleri için yapacaklardır. Zorunlu bir iş yeri açma isteği olan kişi için yayınevi açmak son tercih olacaktır. Daha çok bu alana ilgi ve alaka duyan bireyler işletme sahibi olmak ister.

Kitap okuma alışkanlığı bu işin ilerleme ve kazanç sağlama kısmında önemli rol oynar. Ülkemizde belli bir kesim veya yaş aralığı kitap okusa da genel itibariyle kitap okuma alışkanlığı eskiye göre daha da azaldı. Ancak buna her dönem yeni yeni yazarlar kitap çıkarma telaşında. Bu da bir yayınevi açacak kişi için sevindirici haber.

Yayınevi dükkanı açmak için normal bir şirket kurulumu ile aynı prosedürleri uygulamak gerekir. Aynı işlemler yapılarak bir yayınevi işletmesine sahip olabilirsiniz. Yayınevleri genellikle dergi ve kitap gibi yayınların basımı tasarlanmasının ticari olarak faaliyet yürütüldüğü birimlerdir.

 

Yayınevi Kurulum Maliyeti

Bir iş yeri kurmak için herkesin aklına ilk baş kurulum maliyeti gelir. Bu severek yapacağınız bir iş olsa dahi böyledir. Yayınevi kurulum maliyeti için kafanızda elbette bir fiyat belirlersiniz. Ancak bu fiyatlandıra her zaman gerçeği yansıtmayabilir. Bu yüzden yayınevi açmak isteyenler işin öncesini iyice bir düşünmelidir. Tüm masraflar çıkarılmalı ve hesaplanmalıdır.

Yapılan işin genişliği ve iş hacmine göre kurulum maliyeti değişkenlik gösterir. Yani sadece bir ofis açmak isteyen girişimci için 20 bin ile 40 bin arasında maddi kaynak yetecektir. Fakat her şeyin içinde olduğu bir sisteme 200 bin lira kadar bütçe ayırmak gerekir. Örneğin basım için bir matbaa aleti almayarak maliyeti düşürebilirsiniz. Bir başka matbaa basım firmasıyla anlaşabilirsiniz.

 

Yayınevinde Lokasyonun Önemi

Yayınevi dükkanı açmak isteyenler için konum ikinci planda olabillir. Müşterilere direkt olarak satış yapacak bir işletme muhakkak göz önünde olmalıdır. Ancak sadece basım ve kitap çıkarma işleri için lokasyon çok önemli değildir. Buradaki lokasyon tercihini matbaacılar ve kitap basımı yapan yerlerin yanını seçerek kullanabilirsiniz.

 

Yayınevinde Kar Marjı

Yayınevi kar marjı basımı yapılacak kitaba göre belirlenmektedir. Yani basılan kitabın halk nezdinde tuttuğu zaman ciddi bir gelir kaynağı ortaya çıkar. Bu yüzden yayınevi olarak kitabın içeriğine de hakim olmak gerekir. Her ne kadar yazarın düşünceleri yer alsa da yanlış bilgilerin bulunduğu bir kitabın basımını yayınevi istemez.

Olumsuz sonuçlar doğmaması ve iyi gelir elde etmek isteyenlerin kontrollü gitmesinde fayda vardır. Uzun süre bitmeyecek bu sektörde kazancınızı 10 bin liraya çıkarmak da mümkün, 100 bin liraya da… Yukarıda belirttiğimiz gibi basılacak kitap önemli etken.

 

Neden Yayınevi Açmalıyım

Yazımızın başlangıcında yayınevi açmak konusunda biraz giriş yapmıştık. Bu işi seven ve sürekli kitaplarla haşır neşir olan biri için güzel bir meslek. Bir kitap basımı ile ortaya yeni bir eser çıkarmayı hem seven hem de iş haline getirmek isteyenler için bire bir.

 

Sonuç

Yayınevi dükkanı açmak herkesin yapabileceği bir iş değil. Bu işin içinde olanlar ve  daha önce belli bir deneyim sahibi yaşamış kişilerin seçmesi gerekir. İşi doğru yaptığınız sürece her işte para vardır. Bunu unutmayın. Birde kitap basımı için illa matbaa araçlarına gerek yok. Bir firma ile anlaşma yoluna gidebilirsiniz. Bu da maliyeti düşürür.


 

Yayınevi Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans