Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Yeni Kurulan Şirketlerde “Fatura” İşlemleri

Yeni Kurulan Şirketlerde “Fatura” İşlemleri

Şirketinizi kurduktan sonra ticari faaliyete başladınız ve ilk satışınızı yaptınız artık fatura düzenlemeniz ( kesmeniz ) gerekecektir. Bunun için öncelikle faturanızı matbu olarak bastırmanız gereklidir.

Faturayı Nereden Alacaksınız?

Faturanızı maliye bakanlığı ile anlaşmalı matbaalardan bastırabilirsiniz. Faturanızın tasarımını genellikle matbaada bulunan hazır formatlardan seçerek oluşturabileceğiniz gibi kurumsal kimlik çalışması yaptıracağınız firmaya özel tasarımda yaptırabilirsiniz. (Firmanıza özel tasarım yaptırabileceğiniz kurumsal kimlik çalışması alanında uzman tedarikçilerimize buradan ulaşabilirsiniz)

Fatura İçerisinde Hangi Bilgiler Olacak ve Kaç Nüsha Olmalı?

Faturanızda firmanızın logosu, firmanızın tam ünvanı, adres ve telefon bilgileriniz, vergi numaranız, Ticaret sicil numaranız, Mersis numaranız ve Banka bilgileriniz yer almalıdır. Fatura en az bir asıl bir suret olmak üzere 2 nüsha bastırılır. Ancak hem mali müşavirler hem de firma olarak işlerinizin kolay ilerlemesi için 3 nüsha bastırılması önerilir. 1 nüshası müşteriye,1 nüshası mali müşavirinize, 1 nüshası da sizde kalacaktır.

Faturanızı arzu ederseniz noterden de yaptırabilirsiniz. Kırtasiyeden alınan fatura koçanını notere onaylatılarak kullanıma başlayabilirsiniz.

Faturayı Nasıl Düzenlemeliyim?

Faturalarınızı ister el yazınızla isterseniz hazırlayacağınız şablonu kullanarak yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz. Eğer el yazısı ile hazırlamayı tercih ediyorsanız yazınızın okunaklı olması gerekmektedir. Bu kayıt yapan kişinin hata yapmak olasılığını azaltır.

Eğer yazıcıdan yazdıracaksınız, yazıcının ters basma, hatalı çıkarma durumlarını göz önünde bulundurarak örnek fatura şablonlarını mutlaka matbaacınızdan istemeniz gerekmektedir.

Faturayı el yazısı ile veya yazıcı yardımıyla oluşturdunuz. Mutlaka firmanızın kaşesini basarak imza atmanız gerekmektedir(e-Fatura kullanıyorsanız imza işlemini gerek yoktur).

Fatura tutarı ve KDV tutarı ayrı ayrı belirtilmeli ve genel toplamı oluşturmalıdır. Sektörünüze göre KDV oranları değişkenlik gösterecektir. (Sorumlu olacağınız vergi ve beyanname türlerini buradan öğrenebilirsiniz)

Faturayı Yanlış Düzenledim Ne Yapmalıyım?

Fatura düzenlerken hatalı bir rakam veya yazı yazarsanız asla karalama yapmamalısınız. Faturanın tüm nüshalarını çapraz olarak çizerek mali müşavirinize göndermeniz gerekmektedir.

Açık / Kapalı Fatura Nedir?

Kaşe faturanın üzerine basıldığında bedelin tahsil edilmediğini gösterir. Buna “açık fatura” denir.

Eğer faturanız tahsil edilmiş ise kaşe ve imza faturanın altına basılmalıdır. Buna da “kapalı fatura” denir. Özellikle elden yapılan ödemelerde kaşe ve imzanın aşağı basılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

 


İlk Adımlar, Kuruluş, Muhasebe

Şirket Kuruluşu İçin Fiyat Teklifi Alın

Invalid Input
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazınız.
Lütfen telefonunuzu yazınız.
Lütfen e-posta adresinizi yazınız.


Invalid Input
Lütfen sektör belirtiniz.
Invalid Input
Lütfen bir seçenek işaretleyiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

Anonim şirket; sermayesi belirli ve paylara bölünmüş olan, borçlarından dolayı yalnız malvarlığı ile sorumlu bulunan şirket türüdür. Pay sahipleri
Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Limited şirket, bir veya daha çok gerçek veya tüzel kişi tarafından bir ticaret unvanı altında kurulan şirket türüdür. Limited şirket,
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi, ortakların sorumluluklarının sınırsız olduğu ve tüzel kişiliğe sahip olan şirket türlerine denir. Şahıs şirketlerinde ortakların sorumlulukları sınırsızdır,
Firma Nasıl Kurulur?

Kararınızı verdiniz, firma kurmaya hazırsınız. Bir firma nasıl kurulur? Kuruluşun önemli adımları ve geleceğinizi kolaylaştıracak kararlar nelerdir? İşte adım adım

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2023 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans