Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Animasyon Şirketi Nasıl Kurulur?

Animasyon şirketi kurmaktaki hedefler ne olmalıdır? Animasyon şirketinde kar beklentisi nedir?

Yeni girişimciler için karşımıza hemen hemen her gün yeni iş fırsatları çıkıyor. Günümüzde insanların farklı ihtiyaçlarına göre şekillenen sektörler günden güne değişiklik gösteriyor. İşletme sahibi olmak isteyenlerde bu işlerin peşine düşüyor. Ayrıca işten anlayan biri ve uzman kişinin kurduğu işletmeler daha başarılı hale geliyor.

Animasyon, 3D, çizgi filmde bu sektörlerden biri. Geçmişten beri belli bir popülerliği vardı. Ancak son yıllarda devletinde destek vermesiyle animasyon şirketi kurmak revaçta oldu. Animasyon şirketi nasıl kurulur? Adlı yazımızda işin inceliklerine değineceğiz.

Animasyonlar çocukların daha çok ilgisini çeker. Bunu birçok yetişkini de dahil edebiliriz. Film ve dizi şeklinde yayınlanan animasyonlar çocukların vazgeçilmez tutkusu. Yerel çocuk kanallarında animasyon bilinir hale geldi. bu sayede değeri daha fazla anlaşıldı. Sinema sektörü içinde de yapımların yer aldığını düşündüğümüzde mantıklı bir seçenek gibi duruyor. Fakat animasyon şirketi açmak nasıl gerçekleşir?

Animasyon şirketi açacak olanların öncelikle bir ekibe ihtiyacı vardır. Bu ekipte bilgisayar ve animasyonu anlayan tecrübeli kişiler olmalıdır. Modelleme yapabilen, render sürecini bilen, 3D animasyon işinde uzman ve iş takibini yürüten kişilerden bir ekip oluşturulmalıdır. Uzun ya da kısa metrajlı fark etmeksizin animasyon işini en ince ayrıntısına kadar hakim bir ekip gereklidir.

Animasyon şirketi kurmanın en iyi yolu bir ekipten geçer. Diğer işletmelerde insan gücü en son düşünülür. Animasyon işlerinde tamamen uzman insanlar ön plandadır. Şirket profesyonel kişiler üzerine inşa edilir. Bu yüzden kuracağınız ekip sağlam olmalıdır.

 

Animasyon Şirketi Kurulum Maliyeti

Animasyon şirketi kurmanın maliyeti size göre değişiklik gösterir. Yapacağınız işlerin boyutlarına göre bir sermaye ortaya koymak gerekir. Belki de belli bir arkadaş grubu ile ortaklık kurabilirsiniz. Ekip için harcanacak para haricinde cihaz ve makineler için sermayeniz olmalıdır. Bilgisayar ve render gibi cihazlara ihtiyacınız olacaktır.

Şirket kurulumunda elektrik, su, dükkan kirası gibi giderleri hesaplamak gerekir. Bundan sonra genel bir maliyeti çıkartılabilir. Tüm bunları hesaba katarsak 100 bin ile 250 bin lira arasında bir sermayeye ihtiyacınız olacak. Bunlara ek olarak çalışacak ekibinde maaşları aylık ya da proje bazlı ödenecektir.

 

Animasyon Şirketi İçin Lokasyonun Önemi

Animasyon şirketi için lokasyonun merkezi bir yerde olmasına gerek yoktur. Ancak medya ve ajans şirketlerinin bulunduğu bir yerde ofis kiralanabilir. Dışarıya iş yapacağınız için etrafınızda bulunan kişilerinde aynı iş bağlantısına sahip olmaları sizin açınızdan iyi olacaktır. Çalışan ekibin ulaşım sıkıntısı çekmeyeceği lokasyonda göz önüne alınmalıdır. Ofisin kiralanacağını göz önüne alırsak uygun fiyatlı konumlarda işinize gelecektir.

 

Animasyon Şirketinde Kar Marjı

Animasyon şirketi kurmak kar marjı iyi olan sektörlerden biridir. Kurulum için harcanan parayı hesaba katmadığımızda neredeyse yüzde 100 kar marjı bulunmaktadır. Animasyon için gerekli üretimi siz ve ekibiniz yapacaktır. Bu yüzden ekstra herhangi bir şeye para vermeyeceksiniz. Sadece başta animasyonları üreteceğiniz cihazlara ihtiyacınız var.

Animasyonlar, proje bazlı ya da bölüm başına alınan ücretlerle hesaplanır. Bölümlerde ücretlendirme 5 bin ile 20 bin lira arasında değişiklik gösterir. Tek parça projelerde ise 50 bin liradan 1 milyon liraya kadar ücretlendirme olmaktadır. Bu fiyatlar işin niteliğine ve niceliğine göre değişiklik gösterir.

 

Neden Animasyon Şirketi Açmalıyım

Animasyon işin uzman iseniz, bu iş yapılabilir. Günümüzde ciddi bir pazar ağına sahip olması sektörün yapılabilirliğini arttırıyor. Yüksek kar marjı ile kazanç sağlama isteyenler animasyon şirketi açabilir.

 

Sonuç

Animasyon şirketi kurmak, kimine göre ciddi maliyet gerektiren bir sektör değil. Ancak işin uzmanı bir ekibe sahip olmak önemli. Profesyonel kurulu ekip ile iyi işler çıkarabilmek mümkün.


 

Animasyon Şirketi Nasıl Kurulur?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans