Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Diş Muayenehanesi Nasıl Açılır?

Diş muayenehanesi kuruluş maliyetleri nelerdir? Diş muayenehanesi için lokasyon seçimi nasıl olmalı?

Sağlık sektörü herkesin bildiği gibi oldukça geniş bir alana sahiptir. Sektör kendi içinde onlarca dala ve bölüme ayrılmaktadır. Sektörün içinde kadın doğum uzmanları, beyin cerrahları, göz doktorları ve diş hekimleri gibi birçok farklı bölümlerden kişiler yer alır.

Sağlık sektörü herkesin bildiği gibi oldukça geniş bir alana sahiptir. Sektör kendi içinde onlarca dala ve bölüme ayrılmaktadır. Sektörün içinde kadın doğum uzmanları, beyin cerrahları, göz doktorları ve diş hekimleri gibi birçok farklı bölümlerden kişiler yer alır. Bu doktorlar; devlet hastanesinde, özel hastane veya klinik gibi yerlerde çalışır. Ancak kimi isim yapmış doktorlar kendilerine ait bireysel bir muayene açar.

Diş doktorları da kendine ait özel muayene yeri açar. İşte bu yazımızda diş muayenehanesi nasıl açılır? Dişçi muayenehanesi açmak mantıklı mıdır ve maliyetleri nelerdir? Gibi önemli konulara değineceğiz.

Özel muayene açan doktorlar arasında diş hekimlerinin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Bunun en büyük sebebi insanların fazla rağbet göstermesi diyebiliriz. Birey olarak sağlık söz konusu olduğu zaman kesenin ağzını açarız. Özel hastane olsun ya da özel bir muayene yeri bu durumda hiç fark etmez.

Sektörün getirisi çok olduğu gibi yorucu ve zor olduğunu da kabullenmek gerekir. Diş hekimlerinin dar bir alanda çalışacağını düşününce taktiri hak ettiklerini söylemek isterim. Gelelim bu işin sektördeki yerine.

İster devlet hastanesi olsun ister özel bir yer olsun, diş hekimlerinde sıra bulmak neredeyse imkansız. Diş sağlığı insanların gözünde ciddi bir problem. Diş sağlığını çözüme kavuşturmak için tüm iş doktorların becerisine kalmıştır.

Diş sektörü sadece yurt içinde revaçta değil. Türkiye’ye yurtdışından da diş sağlığı için ciddi talepler gelmektedir. Dişçilik, sağlık turizminin önemli kısmını kapsıyor. Ancak dişçi muayenehanesi açmak için 3 altın kuralı sizlere söyleyeceğim.

  1. Henüz diş hekimliğini yeni başladıysanız, iyi bir doktorun yanında tam bir doktor kıvamına gelin.
  2. İş sadece diploma alma ile bitmez. Uzman olabilmek için ve daha iyi yerlere gelmek için çalışırken yüksek lisans programını sürdürün.
  3. Gerekli parayı topladığınıza emin olun.

 

Diş Muayenehanesi Kurulum Maliyeti

Diş hastanesi kurmak oldukça maliyetli bir iştir. Aslında burada diş hastanesinden kasıt nedir? Diye soru aklınıza gelebilir. Evet dişçilik üzerine bir işletme yeri açmak isteyenler iki yol vardır. Aynı özel hastane gibi sadece diş üzerine biz koca tesis açılabilir. Bir diğer alternatif ise sadece bir odanın içinde bireysel muayene kurulabilir. Bu durumda maliyet farklılaşır. Bir hastane statüsünde yer açmak isteyenler 900 bin liranın üzerinde bir sermayeye sahip olmaları gerekir. Ayrıca francshise olarak da diş hastanesi açılabilir. 

Sadece kendine ait bir muayene açmak isteyenlerin de bu kadar fazla sermaye ayırmasına gerek yok. Ancak yine de alınacak malzemelerin birçoğunun dolar bazlı oluşu belinizi bükebilir. Muayene açmanın maliyeti yıldan yıla değişir. Dövizin oynak olması ve cihazların fiyatlandırması ciddi etki eder. Bir dişçi muayenesi açmanın bedeli ortalama 40 bin dolar ile 100 bin dolar arasında değişiklik gösterir. Kendinize ait muayene açacaksanız işlerinizi kolaylaştıracak sektörünüze yönelik yazılım ürünlerine ihtiyacınız olacaktır. 

 

Diş Muayenehanesi Lokasyon Seçimi

Deneyim sahibi oldunuz ve yeterince parayı da topladınız. Şimdi sıra muayenenin bulunacağı lokasyona geldi. Öncelikle hedefiniz büyük ise, yurtdışından gelecek turistlerin geçiş güzergahını seçmelisiniz. İnsan kalabalığının fazla olduğu ve ulaşımın rahatlıkla yapıldığı yerler seçilmelidir. Havaalanlarına da yakın olması sizlere ciddi bir iş potansiyeli sağlayabilir.

 

Diş Muayenehanesi Kar Marjı

Diş muayenesi açmak karlı bir iş olabilir. En ufak bir dolgunun bile 150 – 200 lira olduğundan yola çıkalım. İyi bir işletmeyi ele alırsak kazanç 100 bin liraya kazar çıkabilir. Ancak biraz daha gerçekçi ve orta halli düşündüğümüzde 10 ile 20 bin lira arasında kazanmak mümkün. Daha da aşağı rakamlar piyasanın durgunluğuna göre değişir.

 

Neden Yapmalıyım?

Diş muayenesi kurmak tamamen kazançla ilgilidir demek sanırım yanlış olmaz. Çünkü bu kadar zor bir mesleği icra etmek hekimler için gerçekten kolay değil. Tatmin edecek bir gelir ile bu zorluk biraz daha aşılabilir. Ancak başarılı bir doktor olduğunuz zaman çevreniz tarafından sevilen ve saygı görülen kişi olabilirsiniz. Hem para kazanmak hem de kendinize ait bir işletmeye sahip olmak isteyenler için iyi bir fırsat. Dişçi muayenesi sayesinde kendinizi bu alanda da kanıtlayabiliriz.

 

Sonuç

Sektör günden güne genişliyor ve yayılıyor. Talebin olduğu bir gerçek. Fakat her dönemde yeni bir diş muayenesi açılmaya devam ediyor. Dişçi muayenesi açmak sadece çözüm değildir. Kampanyalar düzenlemeli ve işinizi dijital ortama taşımalısınız. Yeniliklere açık olduğunuz taktirde kazanmanız ayın oranda artış gösterir.


 

Diş Muayenehanesi Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans